Rak piersi

Wśród chorób dużą grupę stanowią nowotwory złośliwe. Jest to taki stan organizmu, kiedy własne komórki przestają reagować na kontrolujące mechanizmy ustroju i w rezultacie następuje proces niepohamowanego rozmnażania się komórek, które w mniejszym lub większym stopniu różnią się od zdrowych komórek macierzystych. Komórki te naciekają najbliższe otaczające tkanki, a następnie drogą naczyń limfatycznych lub krwionośnych dają przerzuty lokalne w najbliższych węzłach chłonnych, a następnie przerzuty odległe. Nowotwory złośliwe, pochodzące z tkanki nabłonkowej, np. gruczołowej, nazywane są rakami, zaś najczęstszym z nich u kobiet jest rak piersi (rak gruczołu sutkowego).

Należy podkreślić, że nie każdy guz wykryty w piersi jest rakiem, tj. nowotworem złośliwym. Na szczęście na jeden nowotwór złośliwy przypada dziesięć innych łagodnych i niegroźnych. Na 10 kobiet, u których stwierdzono raka piersi przy obecnym stanie wiedzy i technik leczniczych na świecie 6-7 kobiet może być leczonych bez mastektomii (usunięcia gruczołu sutkowego) a dla 3 lub 4 przyczyną śmierci będzie inna choroba niż rak. Kobieta, która jest gotowa do podjęcia natychmiastowego działania w chwili wykrycia u siebie guzka w piersi, i u której szybko postawiono diagnozę i rozpoczęto leczenie, znajdzie się w pewnością wśród tych 85% kobiet, które żyją i cieszą się zdrowiem przez minimum 5 lat od czasu wykrycia choroby. Im dłużej kobieta żyje, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo by umrzeć z powodu raka piersi (dla osób 65-letnich ryzyko maleje dwukrotnie w stosunku do grupy kobiet 50. letnich). Choć liczba zachorowań na raka piersi z wiekiem wzrasta, prawdopodobieństwo zgonu z powodu tej choroby maleje z każdym przeżytym rokiem.

Celem Stowarzyszenia jest dostarczenie chorym kobietom na raka piersi emocjonalnego i praktycznego wsparcia, ułatwienie im podejmowania osobistych decyzji i znalezienia motywacji powrotu do zdrowia oraz uzyskania możliwie najlepszej, jakości życia ... [czytaj więcej]

Gdańskie Stowarzyszenie Kobiet AMAZONKI

ul. Puszkina 8/1, 80-233 Gdańsk
tel. 512 - 325 - 076

kontakt@amazonki.gdansk.pl
www.amazonki.gdansk.pl

 

Organizacja Pożytku Publicznego

KRS: 0000034414
REGON: 191-345-245
NIP: 957-04-79-435

Bank Zachodni WBK

72 1090 1098 0000 0001 1821 0142